Czy pies jest dla mnie?

Czy pies jest dla mnie? Zanim podejmiemy decyzję o zakupie lub przygarnięciu psa warto sobie zadać podstawowe pytanie: dlaczego chcemy psa? Jakie funkcje pies będzie pełnił w naszym życiu?

Na te pytania można uzyskać szereg odpowiedzi. Jedni chcą psa który będzie uprawiał z nimi jogging lub jeździł na polowania. Inni potrzebują stróża. A jeszcze inni pragną pupila, który będzie leniuchował z nimi przed telewizorem. Dzięki zróżnicowanym oczekiwaniom ludzie stworzyli rasy, które mają odpowiednie przeznaczenie. Szczera odpowiedź na te pytania pozwoli nam dobrać odpowiedniego do naszych potrzeb pupila. Należy jednak pamiętać, że osoba która nigdy nie biegała nie może kupić sobie huskiego, z myślą, że ten zmobilizuje ją do ćwiczeń. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zmobilizować się do jakiejś czynności, pies nie zrobi tego za nas, a dostarczy jedynie zmartwień, gdy z braku zajęcia zdemoluje nam mieszkanie. Owszem dla osoby, która już ćwiczy, ale potrzebuje do tego towarzystwa pies jest świetnym rozwiązaniem (zawsze jest gotowy do biegu!).

Zazwyczaj złym wyborem kierują się rodzice, którzy wychodzą z założenia, że posiadanie psa nauczy dziecko odpowiedzialności. Oczywiście taka sytuacja wcale nie musi być szkodliwa dla zwierzaka, pod warunkiem, że to rodzic nauczy dziecko jak zachowywać się odpowiedzialnie i będzie sprawował nad nim nadzór. Pamiętajmy, że to rodzice uczą dziecka odpowiedzialności, a nie zwierzak! Dziecko powinno wychowywać psa razem z nami, ćwicząc z nim i bawiąc się, tak by pies nie zdominował malucha;

Niestety to nie jedyne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się na psa:

Czy weźmiemy odpowiedzialność za psa i będziemy spełniać jego potrzeby? Mowa tutaj nie tylko o wyprowadzaniu go na spacer, karmieniu, czy pielęgnacji, ale również o zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniej dawki ruchu oraz uwagi. Czy będziemy bawić się z nim raz dziennie? Czy będziemy pamiętać o niespodziankach (gryzak, kość) co kilka dni? Co z nim zrobimy, gdy pojedziemy na wakacje? Czy nauczymy go, by w spokoju zostawał w domu?

Czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu na regularne spacery, zabawę, wychowanie i szkolenie? Jeśli nie zapewnimy psu, którejś z tych czynności nasz pupil może stać się dla nas nie lada kłopotem. Zbyt długie trzymanie moczu może wywołać u psa stany chorobowe. Czy zdajemy sobie sprawę, że pies to żywa istota, której nie można odłożyć w kąt gdy nam się znudzi? Czy mamy na tyle cierpliwości, by wychować i wyszkolić psa? Psy odrobinę przypominają dzieci. Je również należy nauczyć „dobrych manier”. Wielu z Was wie ile czasu, cierpliwości i sił potrzeba do wychowania malucha. Czy wiemy, że nie wychowany pies jest nieznośny? Może zdemolować nam mieszkanie, zniechęcić gości do wizyt, a nas samych do powrotu do domu. Pies, który nie zna zasad jakie panują w domu, nie czuje się w nim bezpiecznie, przez co może stać się zagrożeniem dla domowników. Stąd właśnie wynika problem ataków na posiadaczy psów!

Czy wiemy, że psa należy nauczyć:
załatwiać się na dworze
zostawać samemu w domu
obcować z innymi psami
by nie szarpał na smyczy
by nie niszczył mieszkania
przychodzenia, kiedy go wołamy
by nie kopał w ogródku
by nie biegał za samochodami i rowerzystami
by nie tarzał się w nieczystościach
zachowania w obecności gości
mycia zębów, przycinania pazurów i sierści czesania, wyjmowania kleszczy
zachowania u weterynarza


Czasem również, by nie jadł odchodów, nie siusiał z radości na widok gości.

Czy stać nas na psa? Nie chodzi tylko o zakup szczeniaka. Każdy z nas chce karmić pupila jak najlepiej. Jeśli decydujemy się na gotową karmę warto postawić na dobrą jakość. Należy unikać kupowania karm w supermarketach. Mają podobny skład procentowy do karm drogich producentów (Purina, Magnusson, czy inne), ale różnica jest istotna. Producenci drogich karm stawiają na jakość składników z których wykonane jest pożywienie. W drogich karmach używa się białka z mięsa, natomiast w tanich białka sojowego. Pies, jako zwierzę mięsożerne potrzebuje do zdrowego rozwoju białka z mięsa. Ponadto psa należy szczepić i odrobaczać. A co jeśli zachoruje?
Trzeba brać pod uwagę wydatki na weterynarzy, które mogą być spore.


Czy nasz wybór jest skonsultowany z pozostałymi członkami rodziny? Czy mamy lub planujemy małe dziecko? Jeśli tak, należy wybrać łagodnego, rodzinnego psa.

ZAWSZE musimy sprawować nadzór nad dzieckiem i psem, kiedy przebywają razem, tak by żaden nie zrobił drugiemu krzywdy; Psa należy przyzwyczajać do obecności dziecka od urodzenia malucha;I na koniec: czy zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepiej wychowany pies to nadal pies, który kieruje się niezwykle silnymi instynktami? Psy zawsze kierują się instynktami. Jeśli nie zapewnimy im przekierowania energii może się to źle dla nich skończyć; Dla przykładu psy pasterskie gonią samochody, rowery, autobus....

Zebrała się spora lista. Mogę jednak zagwarantować, że gdy konsekwentnie przebrniemy przez szereg początkowych komplikacji nasz pies nagrodzi nas nieograniczonym zapasem miłości i zaufania.

Psy nie są z natury takie, jakbyśmy chcieli. Musimy sami pokazać im jak mają żyć w naszym świecie, a to wymaga duuuuuuuuużo czasu i cierpliwości :) Przed zakupem zwierzaka należy zdać sobie sprawę, że idealne psy występują tylko w reklamach, ale dzięki naszemu poświęceniu i konsekwencji możemy sprawić, że nasze wspólne życie będzie pełne radości i spokoju.


Materiał przygotowany przy współpracy z Justyna Wójcik

Nasi partnerzy

Tworzenie stron www i aplikacji Aptus